...rajčata jsou ovoce?

...rajčata jsou ovoce?

Rajčata pěstovali už staří Aztékové – ti je nazývali jako „tomatl“, což znamená „kulaté ovoce“. Odsud také pochází anglický výraz tomato. Do Evropy rajčata dostali španělští dobyvatelé počátkem šestnáctého století.

 

Rajčata většina lidí považuje za zeleninu. Avšak dlouhá léta se vedou spory o tom, zda jsou ovocem, nebo zeleninou! Už v roce 1893 o tom rozhodoval Nejvyšší soud Spojených států Amerických, který rozhodl, že rajče je zelenina. Další soud o tomto tématu se konal v roce 2005 opět v USA a poté začala být v některých státech USA rajčata vedena jako ovoce. Pokud bychom se měli podívat do našich končin, tak mezi ovoce rajčata zařadil i Evropský parlament, a to v roce 2011, tedy nedávno. Uvidíme, co přinesou další vyvolané spory.

 

Pokud bychom se však měli podívat na stránku výživovou, zde je u rajčat jasno. Jsou studnicí vitamínů! Obsahují vitamin C a E, provitamin A, vitaminy skupiny B, antioxidanty, které chrání tělo před volnými radikály. Látky obsažené v rajčatech prospívají pokožce, vlasům i nehtům, podporují krvetvorbu, mají antibakteriální účinky, chrání buňky těla. Pro muže jsou vhodnou potravinou k prevenci nemocí prostaty.  Draslík obsažený v rajčatech podporuje správnou funkci nervového systému.

 

A tak abyste byli zdraví, můžete si dát na svačinku třeba mozzarellu s cherry rajčaty a bazalkou od Freshnacku!:-)

 

zdroj: http://www.abecedazdravi.cz/nemoci/co-vsechno-umi-rajcata

http://www.eufic.org/article/cs/artid/puvodu-rajcat/

http://www.rozhlas.cz/radiozurnal/encyklopedie/_zprava/rajce-ovoce-nebo-zelenina-tuhle-otazku-nerozresily-ani-soudy--1380990