Na Olomoucku začíná revoluce ve stravování dětí na školách

Olomouc 27. 8. 2014

Od září 2014 se na Olomoucku realizuje výroba a distribuce zdravých, nutričně vyvážených svačin dětem do škol. Svačiny je možné vybrat z několika kategorií, přičemž jsou na výběr i svačiny pro děti s výživovým omezením. Speciální dodávková služba zaručuje dovoz svačiny dětem přímo do školy.

Z marketingového průzkumu, kdy bylo v Olomouci osloveno 2300 respondentů, bylo mj. zjištěno, že mezi nejčastěji nakupovanými svačinami mezi dětmi byly chipsy, sladké limonády colového typu a sladkosti. Gabriela Valášková, která marketingový průzkum prováděla, si dobře uvědomuje, ač není odborníkem, že takovým přístupem si Česko „vychovává“ generaci diabetiků a hypertoniků. Na základě tohoto zjištění se po dohodě s několika odborníky začala realizovat výroba a distribuce tradičních i netradičních svačin dětem nejen do škol, ale také na dětské tábory. Svačiny jsou rozděleny do několika kategorií a přizpůsobovány tak jednotlivým výživovým omezením, např. běžná svačina, bezlepková svačina, BIO svačina, bezmléčná svačina atd. Svačiny jsou skládány výživovým odborníkem tak, aby odpovídaly i věku dítěte. Navíc se lze o svačinách dozvědět podrobné složení včetně dodavatelů jednotlivých surovin.

ZMIZÍ ZE ŠKOL COLA A CHIPSY?

Olomoucký deník
31. 5. - 1. 6. 2014

KRAJŠTÍ HYGIENICI LÉTA KRIZIZUJÍ JÍDELNÍ AUTOMATY NA ŠKOLÁCH. NEZDRAVÉ JÍDLO CHCE OMEZIT I MINISTERST VO ZDRAVOTNICTVÍ.

Olomouc – Dvanáctileté Aničce její matka denně připravuje svačinu do školy. Protože její slečna má kilogramy navíc, chce, aby jedla pravidelně a pokud možno zdravě. Problém je ovšem v tom, že Anička svačinu spořádá, ale nato si zajde do školního bufetu, kde za kapesné nakoupí slané dobroty. Právě doplňkové stravování ve školách roky kritizují hygienici. K omezení přístupu k cukrovinkám, sladkému pití a zipsům nyní vyzval i ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček a s resortem školství chce sortiment školních bufetů a automatů ozdravit.

„Je nejtlustější ze třídy a vůbec to neřeší. Na svačinu si donese většinu dva rohlíky a jablko nebo kousek zeleniny. Až to sní, jde do bufetu a koupí si dva balíčky slaných bake rollsek. Někdy i čtyři,“ popisuje spolužačka Kája, která s Aničkou seděla v prvním pololetí ve stejné lavici. „Já v bufetu nenakupuji, protože nemám peníze, ale vím, že tam prodávají milky, lízátka, pendreky. Občas mi někdo něco nabídne,“ usmála se žákyně jedné z olomouckých škol.

Bagety a sladkosti

Škol s podobnou nabídkou je podle vedoucí odboru hygieny dětí a mladistvých Krajské hygienické stanice v Olomouckém kraji Hany Kabátové celá řada a hygienici kritizují, že slazené nápoje, bagety, sladkosti nebo brambůrky nemají v doplňkovém stravování základních škol co dělat. Proto letos vyrazili opět na kontrolu. „Automaty jsou dnes pomalu na každé škole a nabídka některých je opravdu nepřijatelná. Není možné, aby dítě v první třídě mělo na lavici tři spritey. Pak můžeme poukazovat na to, jak děti tloustnou a stravují se nezdravě,“ sdělila zkušenosti z celostátního průzkumu, který doprovázela dotazníková akce ve školách zaměřená na doplňkové stravování.

Hygienici ani lékaři ovšem nemohou školám zatrhnout automaty na přeslazené pití a nezdravé pokrmy. „Na to nemáme žádný paragraf. Je to zejména o postoji ředitele školy, nakolik bude osvícený a firmám řekne, že automaty v jeho škole sice ano, ale pouze na mléčné výrobky, vodu či cereálie,“ zdůraznila Hana Kabátová. „A samozřejmě na rodičích, aby se starali o to, jak se jejich děti stravují,“ poznamenala.

SVAČINU VYBERETE PŘES INTERNET

OD ZÁŘÍ MOHOU RODIČE Z OLOMOUCE OBJEDNAT ZDRAVÉ JÍDL DÍTĚTI AŽ DO ŠKOLNÍ LAVICE

Olomouc – Co dát dětem do školy na svačinu? Aby byla pokud možno zdravá a chutná a navíc se neopakovala dvakrát týdně? Tyto otázky dobře zná každý rodič školáka. Stejně jako Gabriela Valášková z Olomouce, která nakonec na každodenním dilematu postavila podnikání. V Olomouci oslovila dva a půl tisíce rodičů a většina nápad podpořila. Od září proto bude dodávat svačinky do většiny olomouckých základních škol.

„Odezva mě potěšila a od září začínáme. Oslovila jsem dva a půl tisíce rodičů a více než polovina byla nadšena,“ uvedla Gabriela Valášková. Dětem chce od září dodávat pestré svačinky, za které rodiče zaplatí od šestnácti do šedesáti korun.

Svačinky si budou rodiče objednávat přes internet, kde se dozvědí, z čeho jsou zhotoveny a odkud suroviny pocházejí. „Čerpat budu od lokálních producentů. Ty upřednostňujeme,“ uvedla Gabriela Valášková, která přišla na výrobu svačinek do škol, když přemýšlela, co přichystat vlastním dětem. „Nejde jen o čas, který člověk stráví přípravou svačiny, ale i to, co na svačinu dětem nachystat, aby byla chutná a zdravá,“ uvedla s tím, že na projektu spolupracuje s lékaři a dietology.

Vedení některých základních škol, které s nápadem oslovila, dodávky zdravých svačin nadchly. „Rodičům ulehčí práci a svačiny budou kvalitní a pestré. Ocenili jsme také upřednostnění místních pekáren a zpracovatelů, reagoval ředitel Základní školy sv. Voršily Zdeněk Navrátil. „Před desátou budou svačiny ve škole a dětem rozdány. Je to výborný nápad, který jsme rádi podpořili,“ dodal.

V pár školách ale narazila. „Řekli mi, že svačinky mají vyřešeny. Ano, chipsy a colu z automatu. Pak se divíme, jak děti tloustnou. Vychováváme tím generaci hypertoniků a diabetiků. Do toho si děti šupou ještě sladkou tyčinku a máme hyperaktivitu s jeho nesoustředěností a zhoršený prospěch. Nad svačinkami je potřeba se zamyslet. Nabízíme řešení, rozhodně však nikomu nic nenutíme,“ dodala.

ZMIZÍ ZE ŠKOL COLA A CHIPSY?

S automaty s největšími lákadly přišly firmy i za ředitelem Základní školy Stupkova v Olomouci. „Řekla jsem, že nic takového tady není a nebude. Podruhé nepřišli. Jsem přesvědčen, že svačinku bydlem měli připravovat doma rodiče, kteří zabezpečí, že bude kvalitní a pokud možno zdravá. Je mi jasné, že děti by měly zájem, máme parlament starostů tříd a chtějí, abychom barya cukrlata zavedli, bohužel, na škole nic takového nebude,“ reagoval na kritiku hygieniků Václav Poul. „Ve škole máme pouze mléčný automat a automat na ondrášovky,“ dodal. Do boje proti sladkostem smažený brambůrkům ve školách se vložil ministr Svatopluk Němeček. Společně s resortem školství chce nabídku bufetů a automatů ozdravit. Z celostátního monitoringu totiž vyplynulo, že v 82 procentech přístrojů na chlazené nápoje je nabízeno slazené pití. V automatech s jídlem jsou nejvíce zastoupeny balené cukrovinky, a to v 86 procentech, a v bufetech jsou nejčastěji zastoupeny slané chuťovky a jemné pečivo, z nápojů pak především slazené slabě mineralizované vody. Ministerstvo proto vypracovalo seznam doporučených potravin, které jsou pro prodej v automatech a bufetech vhodné, a v těchto dnech jej předal resortu školství. „Je potřeba znovu upozornit rodiče, aby dbali na to, co jejich děti jedí. Stejně tak doporučíme ředitelům škol, aby dbali na to, co možná nejvíce omezili přístup dětí k nevhodným potravinám, jakými jsou slazené nápoje, nejrůznější čokoládové tyčinky, smažené brambůrky a podobně, uvedl Svatopluk Němeček.